top of page

Macerujemy zioła w oleju

Generalnie maceraty są świetnym sposobem na dostarczanie nam wartości odżywczych, które zawierają zioła, a które olej wydobywa i zatrzymuje w sobie. Zioła suszone można długo przechowywać w oleju. Warto rozróżnić maceraty na zimno i ciepło

Macerowanie na zimno

 

Wybieramy dobrej jakości oliwę lub olej. Polecamy wczytać się w pochodzenie i sposób tłoczenia oleju, aby mieć pewność, ze nasz macerat będzie naprawdę wartościowy. Wcześniej trzeba przygotować sobie susze ziołowe, najlepiej takie, które są najbardziej aromatyczne, opróćz właściwości zdrowotnych wyróżniają się pięknym zapachem. Do butelki o fajnym kształcie, żeby i wygląd cieszył, w ciemnym kolorzem dla lepszego przechowywania wkładamy wybrane przez nas suszone rośliny, nasiona, pestki i zalewamy olejem. Na przykład: kardamon, liść laurowy, suszona cała papryka ostra lub słodka, kolendra, rozmaryn, jałowiec, szałwia, mięta, tymianek, oregano, czarnuszka, gorczyca, nasiona słonecznika, pestki dynii, sezam, czosnek, gałka muszkatałowa, anyż.

Takie macerowanie to powolny proces wydobywania z roślin tego co dobre, do codziennego użytku, jako dodatek do potraw na zimno lub poprostu do chleba.

Kąpiel w oleju, czyli macerowanie na ciepło

Kapiel w oleju to sposób na wydobycie z roślin ich wartości, które przechwytuje olej. Duży słoik np po kompocie, napełnij świeżymi chwastami, rośliny wybieraj w zależności od pory roku i ich wegetacji. Zalej je olejem, najlepiej słonecznikowym, bo jest gęsty, zdrowy i wytrzymuje wysoką temperaturę. Tak przygotowany słoik lekko zakręcamy, wkładamy do garnka z wodą i podgrzewamy do temperatury 60 stopni C. Jeżeli dłoń włożona do garnka po zamoczeniu zaczyna parzyć tzn, że woda osiągnęła swoją temperaturę i można wyłączyć palnik. Macerat zostaw do wystygnięcia pod przykryciem, a następnego dnia czynność tę powtórz. Odstaw słoik w ciepłe, suche miejsce na 2 tygodnie. Codziennie nim wstrząsaj, lub mieszaj zawartość, żęby nie tworzyły się żadne procesy gnilne. Po tym czasie, zlej gotowy olej ziołowy do ciemnej butelki. Używa się go do zup, sałatek, warzyw, duszenia, natomiast ziołowe fusy można wrzucić do gorącej kąpieli, która odżywi naszą skórę od zewnątrz.

Rancho w Brzeźnie, Pędy Jodły, Huba, Jemioła, Dotyk Natury, Chwasting, Macerowanie w oleju, Medycyna Naturalna, Domowe Maceraty
Rancho w Brzeźnie, Dotyk Natury, Chwasting, Pędy Jodły, Macerowanie w Oleju, Domowe macerowanie
Rancho w Brzeźnie, Macerowanie w oleju, Kąpiel w oleju, Medycyna Naturalna, Domowe Maceraty, Dotyk Natury, Chwasting
bottom of page